Caldecott Medal Winners

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home4/thomasd8/public_html/sites/all/modules/contrib/views/views.module on line 906.

Links will take you to our library catalog. Not all books are available for hold and not all titles are owned by the Thomas Crane Public Library. Titles without links are no longer owned by any library in the Old Colony Library Network. Check the Virtual Catalog for other library networks in Massachusetts. Please be aware that feature length films based on some of these books have often been heavily adapted and should not be watched in place of reading the book for the purposes of an assignment.

2014 Winner
Locomotive by Brian Floca
2014 Honors
Journey by Aaron Becker
Flora and the Flamingo by Molly Idle
Mr. Wuffles! by David Wiesner
   
2013 Winner
This is Not My Hat by Jon Klassen
2013 Honors
Creepy Carrots! by Aaron Reynolds
Extra Yarn by Mac Barnett
Green by Laura Vaccaro Seeger
One Cool Friend by Toni Buzzeo
Sleep Like a Tiger by Mary Logue
   
2012 Winner
A Ball for Daisy by Chris Raschka
2012 Honors
Blackout by John Rocco
Grandpa Green by Lane Smith
Me ... Jane by Patrick McDonnell
   
2011 Winner
A Sick Day for Amos McGhee by Philip C. Stead
2011 Honors
Dave the Potter: Artist, Poet, Slave by Laban Carrick Hill
Interrupting Chicken by David Ezra Stein
   
2010 Winner
The Lion and the Mouse by Jerry Pinkney
2010 Honors
All the World by Liz Garton Scanlon
Red Sings from Treetops by Joyce Sidman
   
2009 Winner
The House in the Night by Susan Marie Swanson
2009 Honors
A Couple of Boys Have the Best Week Ever by Marla Frazee
How I Learned Geography by Uri Shulevitz
A River of Words by Jen Bryant
   
2008 Winner
The Invention of Hugo Cabret by Brian Selznick
2008 Honors
Henry's Freedom Box by Ellen Levine
First the Egg by Laura Vaccaro Seeger
The Wall by Peter Sis
Knuffle Bunny Too by Mo Willems
   
2007 Winner
Flotsam by David Wiesner
2007 Honors
Gone Wild by David McLimans
Moses by Carole Boston Weatherford
   
2006 Winner
The Hello, Goodbye Window by Norman Juster
2006 Honors
Rosa by Nikki Giovanni
Zen Shorts by Jon Muth
Hot Air: The (Mostly) True Story of the First Hot-Air Balloon Ride by Marjorie Priceman
Song of the Water Boatman and Other Pond Poems by Joyce Sidman
   
2005 Winner
Kitten's First Full Moon by Kevin Henkes
2005 Honors
The Red Book by Barbara Lehman
Coming On Home Soon by E.B. Lewis and Jacqueline Woodson
Knuffle Bunny: A Cautionary Tale by Mo Willems
   
2004 Winner
The Man Who Walked Between the Towers by Mordecai Gerstein
2004 Honors
Ella Sarah Gets Dressed by Margaret Chodos-Irvine
What Do You Do with a Tail Like This? by Steve Jenkins and Robin Page
Don't Let the Pigeon Drive the Bus by Mo Willems
   
2003 Winner
My Friend Rabbit by Eric Rohmann
2003 Honors
The Spider and the Fly by Mary Howitt
Hondo & Fabian by Peter McCarty
Noah's Ark by Jerry Pinkney
   
2002 Winner
The Three Pigs by David Wiesner
2002 Honors
The Dinosaurs of Waterhouse Hawkins by Barbara Kerley
Martin's Big Words by Doreen Rappaport
The Stray Dog by Marc Simont
   
2001 Winner
So You Want to be President? by Judith St. George
2001 Honors
Casey at the Bat by Ernest Lawrence Thayer
Click, Clack, Moo by Doreen Cronin
Olivia by Ian Falconer
   
2000 Winner
Joseph had a Little Overcoat by Simms Taback
2000 Honors
A Child's Calendar by John Updike
Sector 7 by David Wiesner
When Sophie Gets Angry - Really, Really Angry by Molly Bang
The Ugly Duckling by Hans Christian Andersen, adapted by Jerry Pinkney
   
1999 Winner
Snowflake Bentley by Jacqueline Briggs Martin
1999 Honors
Duke Ellington by Andrea Davis Pinkney
No, David! by David Shannon
Tibet Through the Red Box by Peter Sis
Snow by Uri Shulevitz
   
1998 Winner
Rapunzel by Paul O. Zelinsky
1998 Honors
The Gardener by Sarah Stewart
Harlem by Walter Dean Myers
There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly by Simms Taback
   
1997 Winner
Golem by David Wisniewski
1997 Honors
Hush! A Thai Lullaby by Minfong Ho
The Graphic Alphabet by David Pelletier
The Paperboy by Dav Pilkey
Starry Messenger by Peter Sis
   
1996 Winner
Officer Buckle and Gloria by Peggy Rathmann
1996 Honors
Alphabet City by Stephen T. Johnson
Zin! Zin! Zin! a Violin by Lloyd Moss
The Faithful Friend by Robert D. San Souci
Tops & Bottoms by Janet Stevens
   
1995 Winner
Smoky Night by Eve Bunting
1995 Honors
John Henry by Julius Lester
Swamp Angel by Anne Isaacs
Time Flies by Eric Rohmann
   
1994 Winner
Grandfather's Journey by Allen Say
1994 Honors
Peppe the Lamplighter by Elisa Bartone
In the Small, Small Pond by Denise Fleming
Raven: A Trickster Tale from the Pacific Northwest by Gerald McDermott
Owen by Kevin Henkes
Yo! Yes? by Chris Raschka
   
1993 Winner
Mirette on the High Wire by Emily Arnold McCully
1993 Honors
The Stinky Cheese Man and Other Fairly Stupid Tales by Jon Scieszka
Seven Blind Mice by Ed Young
Working Cotton by Sherley Anne Williams
   
1992 Winner
Tuesday by David Wiesner
1992 Honors
Tar Beach by Faith Ringgold
   
1991 Winner
Black and White by David Macaulay
1991 Honors
Puss in Boots by Charles Perrault (trans. by Malcolm Arthur)
"More, More, More," Said the Baby by Vera B. Williams
   
1990 Winner
Lon Po Po: A Red-Riding Hood Story from China by Ed Young
1990 Honors
Bill Peet: An Autobiography by Bill Peet
Color Zoo by Lois Ehlert
The Talking Eggs: A Folktale from the American South by Robert D. San Souci
Hershel and the Hanukkah Goblins by Eric Kimmel
   
1989 Winner
Song and Dance Man by Karen Ackerman
1989 Honors
The Boy of the Three-Year Nap by Allen Say
Free Fall by David Wiesner
Goldilocks and the Three Bears by James Marshall
Mirandy and Brother Wind by Patricia McKissack
   
1988 Winner
Owl Moon by Jane Yolen
1988 Honors
Mufaro's Beautiful Daughters: An African Tale by John Steptoe
   
1987 Winner
Hey Al! by Arthur Yorinks
1987 Honors
The Village of Round and Square Houses by Ann Grifalconi
Alphabatics by Suse MacDonald
Rumplestiltskin by Paul O. Zelinsky
   
1986 Winner
The Polar Express by Chris Van Allsburg
1986 Honors
The Relatives Came by Cynthia Rylant
King Bidgood's in the Bathtub by Audrey Wood
   
1985 Winner
Saint George and the Dragon retold by Margaret Hodges
1985 Honors
Hansel and Gretel by Rika Lesser
Have You seen My Duckling? by Nancy Tafuri
The Story of Jumping Mouse: A Native American Legend retold by John Steptoe
   
1984 Winner
The Glorious Flight: Across the Channel with Louis Bleriot by Alice and Martin Provensen
1984 Honors
Little Red Riding Hood retold by Trina Schart Hyman
Ten, Nine, Eight by Molly Bang
   
1983 Winner
Shadow translated by Marcia Brown
1983 Honors
A Chair for My Mother by Vera B. Williams
When I Was Young in the Mountains by Cynthia Rylant
   
1982 Winner
Jumanji by Chris Van Allsburg
1982 Honors
Where the Buffaloes Begin by Olaf Baker
On Market Street by Arnold Lobel
Outside Over There by Maurice Sendak
A Visit to William Blake's Inn: Poems for Innocent and Experienced Travelers by Nancy Willard
   
1981 Winner
Fables by Arnold Lobel
1981 Honors
The Bremen-Town Musicians retold by Ilse Plume
The Grey Lady and the Strawberry Snatcher by Molly Bang
Mice Twice by Joseph Low
Truck by Donald Crews
   
1980 Winner
The Ox-Cart Man by Donald Hall
1980 Honors
Ben's Trumpet by Rachel Isadora
The Garden of Abdul Gasazi by Chris Van Allsburg
The Treasure by Uri Shulevitz
   
1979 Winner
The Girl Who Loved Wild Horses by Paul Goble
1979 Honors
Freight Train by Donald Crews
The Way to Start a Day by Byrd Baylor
   
1978 Winner
Noah's Ark by Peter Spier
1978 Honors
Castle by David Macaulay
It Could Always Be Worse retold by Margot Zemach
   
1977 Winner
Ashanti to Zulu: African Traditions by Margaret Musgrove
1977 Honors
The Amazing Bone by William Steig
The Contest retold by Nonny Hogrogian
Fish for Supper by M.B. Goffstein
Hawk, I'm Your Brother by Byrd Baylor
The Golem: A Jewish Legend by Beverly Brodsky McDermott
   
1976 Winner
Why Mosquitoes Buzz in People's Ears by Verna Aardema
1976 Honors
The Desert is Theirs by Byrd Baylor
Strega Nona by Tomie de Paola
   
1975 Winner
Arrow to the Sun by Gerald McDermott
1975 Honors
Jambo Means Hello: A Swahili Alphabet Book by Muriel Feelings
   
1974 Winner
Duffy and the Devil retold by Harve Zemach
1974 Honors
Three Jovial Huntsmen by Susan Jeffers
Cathedral by David Macaulay
   
1973 Winner
The Funny Little Woman retold by Arlene Mosel
1973 Honors
Anansi the Spider: A Tale from the Ashanti adapted by Gerald McDermott
Hosie's Alphabet- by Hosea, Tobias and Lisa Baskin
Snow-White and the Seven Dwarfs translated by Randall Jarrell
When Clay Sings by Byrd Baylor
   
1972 Winner
One Fine Day retold by Nonny Hogrogian
1972 Honors
Hildilid's Night by Cheli Duran Ryan
If All the Seas Were One Sea by Janina Domanska
Moja Means One: Swahili Counting Book by Muriel Feelings
   
1971 Winner
A Story A Story retold by Gail E. Haley
1971 Honors
Angry Moon retold by William Sleator
Frog and Toad are Friends by Arnold Lobel
In the Night Kitchen by Maurice Sendak
   
1970 Winner
Sylvester and the Magic Pebble by William Steig
1970 Honors
Goggles! by Ezra Jack Keats
Alexander and the Wind-Up Mouse by Leo Lionni
Pop Corn & Ma Goodness by Edna Mitchell Preston
Thy Friend, Obadiah by Brinton Turkle
The Judge: An Untrue Tale by Harve Zemach
   
1969 Winner
The Fool of the World and the Flying Ship retold by Arthur Ransome
1969 Honors
Why the Sun and the Moon Live in the Sky by Elphinstone Dayrell
   
1968 Winner
Drummer Hoff adapted by Barbara Emberley
1968 Honors
Frederick by Leo Lionni
Seashore Story by Taro Yashima
The Emperor and the Kite by Jane Yolen
   
1967 Winner
Sam, Bangs & Moonshine by Evaline Ness
1967 Honors
One Wide River to Cross adapted by Barbara Emberley
   
1966 Winner
Always Room for One More by Sorche Nic Leodhas (pseud. Leclair Alger)
1966 Honors
Hide and Seek Fog by Alvin Tresselt
Just Me by Marie Hall Ets
Tom Tit Tot by Evaline Ness
   
1965 Winner
May I Bring a Friend? - by Beatrics Schenk de Regniers
1965 Honors
Rain Makes Applesauce - by Julian Scheer
The Wave - by Margaret Hodges
A Pocketful of Cricket - by Rebecca Caudill
   
1964 Winner
Where the Wild Things Are by Maurice Sendak
1964 Honors
Swimmy by Leo Lionni
All in the Morning Early by Sorche Nic Leodhas (pseud. Leclaire Alger)
Mother Goose and Nursery Rhymes illustrated by Phillip Reed
   
1963 Winner
The Snowy Day by Ezra Jack Keats
1963 Honors
The Sun is a Golden Earring by Natalia M. Belting
Mr. Rabbit and the Lovely Present by Charlotte Zolotow
   
1962 Winner
Once a Mouse retold by Marcia Brown
1962 Honors
Fox Went out on a Chilly Night by Peter Spier
Little Bear's Visit by Else H. Minarik
The Day We Saw the Sun Come Up by Alice E. Goudey
   
1961 Winner
Baboushka and the Three Kings by Ruth Robbins
1961 Honors
Inch by Inch by Leo Lionni
   
1960 Winner
Nine Days to Christmas by Marie Hall Ets and Aurora Labastida
1960 Honors
Houses from the Sea by Alice E. Goudey
The Moon Jumpers by Janice May Udry
   
1959 Winner
Chanticleer and the Fox adapted from Chaucer's Canterbury Tales by Barbara Cooney
1959 Honors
The House that Jack Built: La Maison Que Jaques A Batie by Antonio Frasconi
What Do You Say, Dear? by Sesyle Joslin
Umbrella by Taro Yashima
   
1958 Winner
Time of Wonder by Robert McCloskey
1958 Honors
Fly High, Fly Low by Don Freeman
Anatole and the Cat by Eve Titus
   
1957 Winner
A Tree is Nice by Janice Udry
1957 Honors
Mr. Penny's Race Horse by Marie Hall Ets
1 is One by Tasha Tudor
Anatole by Eve Titus
Gillespie and the Guards by Benjamin Elkin
Lion by William Pene du Bois
   
1956 Winner
Frog Went A-Courtin' retold by John Langstaff
1956 Honors
Play With Me by Marie Hall Ets
Crow Boy by Taro Yashima
   
1955 Winner
Cinderella, or the Little Glass Slipper by translated from Charles Perrault by Marcia Brown
1955 Honors
Book of Nursery and Mother Goose Rhymes illustrated by Marguerite de Angeli
Wheel on the Chimney by Marcia Wise Brown
The Thanksgiving Story by Alice Dalgliesh
   
1954 Winner
Madeline's Rescue by Ludwig Bemelmans
1954 Honors
Journey Cake, Ho! by Ruth Sawyer
When Will the World Be Mine? by Miriam Schlein
The Steadfast Tin Soldier by Hans Christian Andersen, translated by M.R. James
A Very Special House by Ruth Krauss
Green Eyes by A. Birnbaum
   
1953 Winner
The Biggest Bear by Lynd Ward
1953 Honors
Puss in Boots translated from Charles Perrault by Marcia Brown
One Morning in Maine by Robert McCloskey
Ape in a Cape: an Alphabet of Odd Animals by Fritz Eichenberg
The Storm Book by Charlotte Zolotow
Five Little Monkeys by Juliet Kepes
   
1952 Winner
Finders Keepers by Will (pseud. William Lipkind)
1952 Honors
Mr. T.W. Anthony Woo by Marie Hall Ets
Skipper John's Cook by Marcia Brown
All Falling Down by Gene Zion
Bear Party by William Pene du Bois
Feather Mountain by Elizabeth Olds
   
1951 Winner
The Egg Tree by Katherine Milhous
1951 Honors
Dick Whittington and his Cat by Marcia Brown
The Two Reds by Will (pseud. William Lipkind
If I Ran the Zoo by Dr. Seuss (pseud. Theodore Geisel)
The Most Wonderful Doll in the World by Phyllis McGinley
T-Bone, the Baby Sitter by Clare Turlay Newberry
   
1950 Winner
Song of the Swallows by Leo Politi
1950 Honors
America's Ethan Allen by Stewart Holbrook
The Wild Birthday Cake by Lavinia R. Davis
The Happy Day by Ruth Krauss
Bartholomew and the Oobleck by Dr. Seuss (pseud. Theodore Geisel)
Henry Fisherman by Marcia Brown
   
1949 Winner
The Big Snow by Berta & Elmer Hader
1949 Honors
Blueberries for Sal by Robert McCloskey
All Around the Town by Phyllis McGinley
Juanita by Leo Politi
Fish in the Air by Kurt Wiese
   
1948 Winner
White Snow, Bright Snow by Alvin Tresselt
1948 Honors
Stone Soup by Marcia Brown
McElligot's Pool by Dr. Seuss (pseud. Theodore Geisel)
Bambino the Clown by Georges Schreiber
Roger and the Fox by Lavinia R. Davis
Song of Robin Hood edited by Anne Malcolmson
   
1947 Winner
The Little Island by Golden MacDonald (pseud. Margaret Wise Brown)
1947 Honors
Rain Drop Splash by Alvin Tresselt
Boats on the River by Marjorie Flack
Timothy Turtle by Al Graham
Pedro, the Angel of Olvera Street by Leo Politi
Sing in Praise: A Collection of Best Loved Hymns selected by Opal Wheeler
   
1946 Winner
The Rooster Crows by Maude & Miska Petersham
1946 Honors
Little Lost Lamb by Golden MacDonald (pseud. Margaret Wise Brown)
Sing Mother Goose music by Opal Wheeler
My Mother is the Most Beautiful Woman in the World by Becky Reyker
You Can Write Chinese by Kurt Wiese
   
1945 Winner
Prayer for a Child by Rachel Field
1945 Honors
Mother Goose illustrated by Tasha Tudor
In the Forest by Marie Hall Ets
Yonie Wondernose by Marguerite de Angeli
The Christmas Anna Angel by Ruth Sawyer
   
1944 Winner
Many Moons by James Thurber
1944 Honors
Small Rain: Verses from The Bible selected by Jessie Orton Jones
Pierre Pigeon by Lee Kingman
The Mighty Hunter by Berta and Elmer Hader
A Child's Good Night Book by Margaret Wise Brown
Good-Luck Horse by Chih-Yi Chan
   
1943 Winner
The Little House by Virginia Lee Burton
1943 Honors
Dash and Dart by Mary & Conrad Buff
Marshmallow by Clare Turlay Newberry
   
1942 Winner
Make Way for Ducklings by Robert McCloskey
1942 Honors
An American ABC by Maud & Miska Petersham
In My Mother's House by Ann Nolan Clark
Paddle-To-The-Sea by Holling C. Holling
Nothing At All by Wanda Gag
   
1941 Winner
They Were Strong and Good by Robert Lawson
1941 Honors
April's Kittens Clare Turlay Newberry
   
1940 Winner
Abraham Lincoln by Ingri & Edgar Parin d'Aulaire
1940 Honors
Cock-a-Doodle Doo by Berta & Elmer Hader
Madeline by Ludwig Bemelmans
The Ageless Story by Lauren Ford
   
1939 Winner
Mei Li by Thomas Handforth
1939 Honors
Andy and the Lion by James Daugherty
Barkis by Clare Turlay Newberry
The Forest Pool by Laura Adams Armer
Snow White and the Seven Dwarfs by Wanda Gag
Wee Gillis by Munro Leaf
   
1938 Winner
Animals of the Bible, A Picture Book selected by Helen Dean Fish
1938 Honors
Four and Twenty Blackbirds compiled by Helen Dean Fish
Seven Simeons: A Russian Tale retold and illustrated by Boris Artzybasheff

© 2011 Thomas Crane Public Library

Developed by Isovera, Inc.